Akdeniz Üniversitesi

Duyurular

2014 en'leri

 2014 en'leri

Yazının Devamı

Sürümü Yükseltilen Veritabanları

Communcation & Mass Media Complete yerine Communcation Source: Communication Mass Media Complete ile 500 aktif tam metin dergiye erişilebilirken Communication Source ile 845 dergiye erişilebilecektir.

Communication Source Dergi Listesi: http://www.ebscohost.com/titleLists/cms-coverage.xls

 

Education Research Complete yerine Education Source: Education Research Complete ile 1,400 dergiye erişebilirken Education Source ile 1,946 adet tam metin dergiye erişilebilir.

Education Source Dergi Listesi: http://www.ebscohost.com/titleLists/eue-coverage.xls

 

CINAHL Plus with Full Text yerine CINAHL Complete: CINAHL Plus with Full Text ile 700’e yakin dergiye tam metin erişiliyordu. CINAHL Complete ile 1,300’den fazla tam metin dergiye erişilebilecektir.

CINAHL Complete Dergi Listesi: http://www.ebscohost.com/titleLists/ccf-coverage.xls

Erisim Linkleri:

CINAHL Complete:

http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=ccm

Communication Source:

http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=cms

Education Source:

http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=eue

 

Akdeniz Akademik Arama Motoru

EBSCO Ebsco Discovery Service (Akdeniz Akademik Arama Motoru) kullanıyor olmamızdan dolayı WOS, SCOPUS ve PubMed gibi büyük indekslerde EBSCO LinkOut servisini kullanarak bulduğunuz makaleleri tam metin olarak ilgili indeks içinden indirebilirsiniz. İlgili indekslerde tarama sonuçlarında aşağıdaki ekran çıktılarında kırmızı okla gösterilen linklere tıklamanız yeterli olacaktır. Üniversitemiz aboneliğinde bulunan tüm makalelere bu şekilde indeks içinden tam metin linkine ulaşabilirsiniz. Bu ifadeleri görmediğiniz takdirde o yayına aboneliğimiz bulunmamaktadır.

Saygılarımızla.

Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi BaşkanlığıWOS için “Full Text from Publisher 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

2014 Yılı Satın Alınan Kitaplar

2014 Yılı Satın Alınan Kitaplar

2015 Yılı Kitap İstek Formu

 

2015 Kitap İstek Formu

Ithenticate İntihal Engelleme Yazılımı

Ithenticate İntihal Engelleme Yazılımı

Yazının Devamı

Öğrenim Dönemi Mesai saatleri

13 Ekim 2014 Tarihinden itibaren

 Pazartesi - Cuma: 08:30 - 20,00  Cumartesi : 10.00-16.00 

Görme engelli Kütüphaneleri Ortak Platformu

Görme engelli Kütüphaneleri Ortak Platformu

Yazının Devamı

Bağış Yayınlar Talimatı

Bağış yayınlar talimatını yüklemek için tıklayınız .

Kamera Kayıt Kontrol Sistemi

Kütüphanemiz Aralık 2006 tarihi itibariyle kapalı devre kamera kontrol sistemi ile korunmaktadır. Bu hizmetimizle amaçlanan, sizlere verilen hizmette bir eksilme yaşanmamasıdır.

Tez Veri Tabanı

 

//

// // Yazının Devamı

Kütüphane Tanıtım Turları

Akdeniz Üniversitesi Merkez Kütüphanemizin ve kaynaklarının kullanıcılar tarafından daha etkin ve verimli bir biçimde kullanılmasına yönelik olarak, istekte bulunan gruplara Kütüphane Tanıtım Seansları düzenlenecektir.

Tüm Akdeniz Üniversitesi mensupları ve öğrencileri bu tanıtımlardan grup halinde faydalanabilirler. Bu tanıtımlardan faydalanmak isteyen grupların Referans Birimi'nden randevu almaları gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi ve randevu almak için

Mutlu Kaan COŞKUNReferans Birimi ve Veritabanlarımutlukcoskun@akdeniz.edu.tr0 (242) 310 69 28

 

 

 • Arama ekranından kütüphane kataloglarında arama yapabilirsiniz.
 • Üye iseniz, üye numaranız ve şifrenizi kullanarak Özel Oturum açabilir, ya da üye olabilirsiniz.
 • Web sayfalarının nasıl kullanılacağı ve aramalarınızı nasıl yapacağınız hususunda sayfalarda bulunan açıklamalar size yol gösterici olacaktır.
 • Şifre almamış iseniz lütfen kütüphane yetkilileri veya ödünç servisiyle irtibata geçerek şifrenizi alınız.
 • Aldığınız şifreyi, özel oturum açtıktan sonra Şahsi bilgilerim bağlantısından değiştirebilirsiniz.
 • Şifrenizi unutmuş iseniz kütüphane yetkililerinden öğrenebilirsiniz.
 • Genel kullanımdaki bir bilgisayarda Özel oturum açmış iseniz oturumu kapatmayı unutmayınız!..
 • Taramaya başlamak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.

  http://tarama.akdeniz.edu.tr/yordambt/yordam.php
   

Özel Oturum Açma

Kütüphane ana web sayfasından Katalog Tarama seçeneğine tıklayınız. Karşınıza Kütüphane Katalogu gelecektir http://tarama.akdeniz.edu.tr/yordambt/yordam.php

Özel oturum açmak için kullanılan giriş ekranı sorgulama web sayfamızın sağ üst köşesinde yer almaktadır. Üye kodu, akademik ve idari personel için 5 haneli sicil numarası olup (örneğin, AKD-09999 ya da AKD-9999 için 09999), öğrenciler için okul numarasıdır. Üye kodu alanına üye kodunuzu ve yanındaki şifre alanına da şifrenizi yazdıktan sonra yandaki butonuna tıklayarak giriş yapabilirsiniz. şifrenizi hatırlamıyorsanız ödünç bankodan öğrenebilirsiniz.

“Üye kodu”nuzu ve “şifre”nizi girdiğinizde sistem sizi otomatik bir mesajla karşılayacaktır. Giriş yaptıktan sonra, kendi özel oturumunuz üzerinden sorgu yapabilirsiniz. Özel oturumunuz üzerinden yapılan sorguda ödünçteki yayınlara ayırtma işlemi uygulayabilirsiniz. Özel Oturum ile üzerinizdeki yayınları uzatabilirsiniz. Ayrıca, Listem özelliği ile kendi yayın listenizi de oluşturabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra sayfanın yukarısındaki menülerden işlem yapabilirsiniz. İşleminiz bittikten sonra sağ üst köşede isminizin yanındaki butona tıklayarak oturumu kapatmayı unutmayınız.

Özel Oturum alanındaki menüler ve açıklamaları şöyledir.

Şahsi Bilgilerim – Kişisel bilgilerinizi kontrol edebileceğiniz ve değiştirebileceğiniz alandır. Şifrenizi buradan değiştirebilirsiniz. Lütfen şifrenizi sadece sizin bileceğiniz ve kolay tahmin edilemeyecek şekilde değiştiriniz. Şifre kullanımıyla ilgili bir sorunla karşılaşırsanız Ödünç Verme Bankosuna başvurunuz. Bu alanda yapmanız gereken bir diğer değişiklik, sürekli kullandığınız eposta adresinizi kaydetmenizdir. Lütfen eposta adresinizi kaydediniz. Sistemimizde kayıtlı şahsi bilgileriniz ödünç verme hizmetinin daha sağlıklı yürümesi içindir, bu bilgiler 3. şahıslara bilgi vermek amacıyla kullanılmaz.

Üzerimdekiler – Ödünç aldığınız ve şu an üzerinizde olan yayınları görebileceğiniz alandır. Bu alanda, yayına ait bilgilerin yanı sıra, ödünç alma ve iade tarihini de görebilirsiniz. Kütüphane yönetimi personel için web üzerinden uzatmaya izin vermektedir. İade tarihine 2 gün kala "Üzerimdekiler" alanındaki uzatma ikonu aktif hale gelecektir. Bu ikona tıklayarak web üzeriden uzatma yapabilirsiniz. Ödünç alınan yayın aynı süreyle 1 kere daha uzatılabilir. Eğer uzatma yapılacak yayın üzerinde ayırtma yapılmış veya yayının aide tarihi geçmiş ise uzatma ikonu aktif olmayacaktır, bu durumda yayının iadesi gereklidir. Üzerinizde iadesi gecikmiş yayın bulunuyorsa iadesi gecikmemiş diğer yayınlara uzatma işlemi yapılamamaktadır. Kampüs dışındaki birimlerimiz için farklı bir uygulama söz konusu olup web üzerinden uzatma bu birimler için geçerli değildir.

İadelerim – Daha önce ödünç alıp iade ettiğiniz yayın bilgilerini görebileceğiniz alandır.

Arşivim - İadelerim alanında bulunan (iade ettiğiniz) yayınlar belli dönemlerle arşivlenecektir. Bu alan, bu arşiv bilgilerinin yer aldığı alandır.

Ayırttıklarım – Ayırtma yaptığınız yayınları görebileceğiniz alandır. Özel oturumunuz üzerinden sorgu yaptığınızda, ödünçte olan materyallere ayırtma işlemi yapabilirsiniz. Ayırtma işlemi sayesinde ödünçteki materyal iade edildiğinde sizin adınıza bekletilecektir.

İlgi Alanlarım – Şahsi Bilgilerim alanı içindeki İlgi Alanı bölümüne anahtar kelime girildiğinde aktif hale gelen bir alandır. Ayırttıklarım ve Listem seçenekleri arasında yer alır. Girdiğiniz anahtar kelimeye göre, yeni gelen yayınların listelendiği alandır.

Listem – Özel oturumunuz üzerinden sorgu yaptığınızda istediğiniz yayınları listenize ekleyebilirsiniz. Özel Oturumunuzda yaptığınız taramalarda çıkan yayın listesinde kayıtların en sağında yer alan ikonla ("Seçim listeme ekle" ikonu) istediğiniz yayınları listenize ekleyebilir, kendi yayın listenizi oluşturabilirsiniz.

Özel oturum İşleminiz bittikten sonra sağ üst köşede isminizin yanındaki butona tıklayarak oturumu kapatmayı unutmayınız.

Tarama Sonucu

Sorgu sonuç sayfası, size anahtar kelimeyle ilgili yayın kayıtlarını listeleyecektir. Bu liste ile, kayıtları bulunun yayınlar hakkında bilgi edinebilir ve böylece bu yayınlara ulaşabilirsiniz. Bulunan kayıt sayısı listenin üstünde belirtilecektir, ve sonraki sayfaya ilgili ok işareti ile ilerleyebilirsiniz. Kayıtlar hakkındaki ayrıntılara ilgili kaydın solunda bulunan buton aracılığıyla ulaşabilirsiniz, butona tıkladığınızda o kayıt için ayrıntılı bir menü açılacaktır.

Bu butonlar aracılığıyla yayın hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Yayın türü hakkındaki bilgi (kitap, tez, süreli yayın, kitapdışı), detay için tıkladığınızda Özellikler alanı içinde yer almaktadır.

Kitaplar için Sınıflama/Yer sütunundan yayınların yer numarasını tespit edebilir ve bu yer numarasından yayınlara ulaşabilirsiniz. Bu sütunda bulunan notasyon yayının yerini belirtir, ve yayını ilgili koleksiyona giderek ilgili rafta bulabilirsiniz. Durum sütunu size yayının Rafta ya da Ödünçte olup olmadığını gösteren ve yayının diğer durumları hakkında bilgi veren sütundur. Durumu Rafta görünen kitaplar ödünç alınabilir kitaplardır. Durum sütununda Rafta: Ödünç Verilemez ibaresi bulunan yayınlar ödünç verilmez, kütüphane içinde kullanılır. Tıp atlasları, sağlık bilimlerine yönelik atlaslar ve resimli sanat kitapları bu niteliktedir. Durum sütununda Cilde verildi ibaresi yer alan yayınlar, ciltlenmeye gönderildiğinden rafta olmayıp kullanıma sunulamamaktadır. Bu yayınlar, ciltleme işleminden sonra, kullanılmak üzere raftaki yerlerini alırlar.

Durum sütununda Rafta: Ödünç Verilemez: Referans Kitabı ibaresi bulunan yayınlar Danışma (referans) kaynağıdır ve Referans Bölümünde yer alır, bu yayınlar ödünç verilmez, kütüphane içinde kullanılır. Danışma kaynakları için Ktp/Bölüm/Oda sütununda REFERANS ibaresi yer alır.

Durum sütununda Çevrimiçi görünen yayınlar e-kitaptır, bu yayınlara kaydın sağındaki butona tıklayarak çevrimiçi erişebilirsiniz. Bunun için kullandığınız bilgisayarda Acrobat Reader programının ve ilgili veritabanına yönelik programın yüklü olması gerekmektedir. Çevrimiçi bu yayınlarla ilgili olarak Veritabanı Birimiyle görüşebilirsiniz. Çevrimiçi görünen bu yayınlar, Kütüphanemizin abone olduğu e-kitap veritabanları içinde yer alan yayınlar olup kataloğumuz aracılığıyla kullanımınıza sunulmuştur.

Tezlere yönelik çıkan kayıtlarda Sınıflama/Yer sütununda TEZ, Durum sütununda Rafta: Ödünç Verilemez ve Ktp/Bölüm/Oda sütununda TEZ ODASI ibaresi yer alacaktır. Tezler ödünç verilmez, kütüphane içinde kullanılır. Tezlere ulaşmak isterseniz Demirbaş sütunundaki notasyon (örneğin T01772) ile Ödünç Verme Bankosuna başvurunuz.

Tezler, elektronik olarak da erişime açıktır. Sorgulamada karşınıza çıkan yayın listesinde her bir tez kaydı için sağ tarafta bir buton olacaktır. Bu butona tıklayarak tezlere çevrimiçi erişebilirsiniz. Bunun için kullandığınız bilgisayarda Acrobat Reader programının yüklü olması gerekmektedir. Tezlere bu şekilde erişim sadece kampus içinden mümkündür.

Süreli yayınlara 2. kattaki Süreli Yayınlar Bölümünden ulaşabilirsiniz. Süreli yayınlar için Sınıflama/Yer sütununda SÜRELİ-YAYIN, Durum sütununda Rafta ve Ktp/Bölüm/Oda sütununda SÜRELİ YAY. ibaresi yer almaktadır. Süreli yayınlar ödünç verilmez, kütüphane içinde kullanılır.

Kitapdışı yayınlara (Multimedya) 2. kattaki Multimedya Bölümünden ulaşabilirsiniz. Kitapdışı yayın (Multimedya) kayıtları için Ktp/Bölüm/Oda sütununda MULTİMEDYA ibaresi yer alır. Durum sütununda Rafta: Ödünç Verilemez ibaresi yer almaktadır. Kitapdışı yayınlar (Multimedya) ödünç verilmez, kütüphane içinde kullanılır.

Sayfa Özeti: Katalog Tarama

Sayfa Açıklaması: Akdeniz Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Katalog Tarama

Anahtar Kelimeler:

 • akdeniz university
 • akdeniz üniversitesi
 • Mustafa Pamukçu
 • tarama
 • katalog
 • library
 • akdeniz
 • katalog tarama