Atatürk Resmi
Kütüphane
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
MENU
Deneme Veri Tabanları
Brill Online Journals Collection
 

BRILL yayınevine ait Sosyal ve Beşeri Bilimler alanında yayınlanan Brill Online Journals Collection 300'den fazla dergi, 7.500 cilt ve 150.000 makaleye erişim sunmaktadır. Her koleksiyon, 2000 yılına kadar uzanan tüm çevrimiçi mevcut içeriğin yanı sıra mevcut yılın sayılarına erişim sağlar.

    Son Erişim                 Tarihi

      23.07.2022

Veri Tabanına Devam Et

 

Metodomy Digital Tıp Eğitimi
 

Tıp öğrencileriniz sınavlara yönelik ihtiyaç duydukları tüm bilgilere ve içeriklere uzman eğitmenlerle ulaşabileceklerdir.

Erişim için öğrencilerimizin erişim adresinden kurumsal emailleri ogrencino@ogr.akdeniz.edu.tr ile sağ üstteki “kayıt ol” alanından şifrelerini oluşturarak kayıt yapması gerekmektedir.

    Son Erişim                 Tarihi

      31.08.2022

Veri Tabanına Devam Et

 

The Company of Biologists Journals
 

The Company of Biologists, biyoloji topluluğunu desteklemeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen bir yayın kuruluşudur. Firma, yayımladığı hakemli dergilere biyologların erişim sağlayabilmesi için, kütüphaneler ve kütüphane konsorsiyumlarıyla işbirliği yapmaktadır.

    Son Erişim                 Tarihi

      03.07.2022

Veri Tabanına Devam Et

 

ACS (American Chemical Society)
 

ACS'nin 65'ten fazla dergisinde bilimin en son gelişmeleri hakkında bilgi sunmaktadır. Yeni başlıklar kullanıma sunulduğunda, herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan anında otomatik ve sorunsuz erişim imkânı sağlar. Bu sayede kimya ve ilgili bilim dallarında en son gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

İçeriğin sunduğu başlıca konu kapsamları:

Analitik Kimya

Uygulamalı Kimya

Biyoloji ile İlgili Çalışmalar

Materyal Bilimi ve Mühendislik

Organik/İnorganik Kimya

Fizik ile İlgili Alanlar

ACS Publications dergileri, kimyada en çok atıf yapılan dergilerdir. Dergilerin 11 adeti kendi alanında en yüksek etki faktörüne sahip yayınlardır. Tüm dergilerin ise  %71'i Etki Faktörü bazında konu kategorilerinin ilk çeyreğinde sıralanan yayınlardır.

    Son Erişim                 Tarihi

      12.05.2022

Veri Tabanına Devam Et

 

University of Chicago Press Journals
 

 1890 yılında University of Chicago’nun üç ana biriminden biri olarak kurulan University of Chicago Press, en yüksek standartlarda bilimi yaymayı, eğitimi teşvik etmeyi ve kültür hayatını zenginleştirmeyi kendine görev adamış bir yayınevidir. Kitapları ve dergileri aracılığıyla sadece geleneksel disiplinlerde akademik tartışmaları ilerletmeyi değil aynı zamanda yeni entelektüel gayretleri de tanımlamayı amaçlar.

Sosyal ve beşeri bilimler, eğitim, biyolojik ve tıbbi bilimler ve fen bilimleri alanları gibi çok çeşitli dallarda 75 dergi ve ciltli seri yayımlamaktadır. Bu dergiler uluslararası bilim insanlarından dünya çapındaki okuyuculara hakemli araştırmalar sunar. Dergilerin birçoğu alanlarındaki ilk akademik yayınlardır. 1895 yılında kurulan American Journal of Sociology sosyolojiye adanmış en eski akademik dergidir aynı zamanda History of Religions sadece karşılaştırmalı dinler tarihine adanmış ilk akademik dergidir. Basılı yayınlarla birlikte akademik ve bilimsel dergilerin elektronik hallerini sunmakta öncü olmuştur. Elektronik yayıncılık programı 1995 yılında başlatılmıştır ve 2004’ten bu yana tüm dergiler çevrimiçi olarak da erişilebilirdir.

    Son Erişim                 Tarihi

      30.05.2022

Veri Tabanına Devam Et

 

ProjectMUSE
 

20 yılı aşkın süredir beşerî ve sosyal bilimler alanlarında temel akademik kaynaklardan kabul edilen MUSE dergileri ve kitapları, tüm liberal sanat programları için seçkin kaynaklar ile etkili bir araştırma desteği sunmaktadır ve içeriği dünya çapındaki 250’den fazla seçkin üniversite yayınevinden (John Hopkins University Press, Duke University Press, MIT Press vb.)  ve akademik dernekten sağlanmaktadır.

660’tan fazla dergiye tam metin erişim imkânı sağlayan Project MUSE içeriği, kendi alanlarındaki en saygın yazarlar ve araştırmacılar tarafından yazılmaktadır. Alan Araştırmaları ve Etnik Çalışmalar, Dil Bilimi, Edebiyat, Sanat, Tarih, Siyaset Bilimi ve Kültürel Çalışmalar öne çıkan konulara örnek olarak verilebilir

    Son Erişim                 Tarihi

      09.06.2022

Veri Tabanına Devam Et

 

LexiQamus
 

LexiQamus, el yazması Osmanlıca belgelerdeki okunması zor kelimelerin çözülmesi noktasında araştırmacılara yardımcı olmayı hedefleyen bir web uygulamasıdır.

Osmanlı Türkçesine hizmet etmek isteyen, bunun için Osmanlı ve erken Cumhuriyet döneminde yayınlanmış lügatların tamamını yüksek akademik hassasiyet ve titizlikle dijitalleştirmeyi hedef alan ve kapsam ve sunduğu özellikler açısından benzeri olmayan bir kaynaktır.

LexiQamus, üniversite, araştırma merkezi, yazma eser kütüphaneleri gibi kurumların abonelikleriyle kendi kendisini fonlayan bağımsız bir projedir.

    Son Erişim                 Tarihi

      23.04.2022

Veri Tabanına Devam Et

 

Academic Reference
 

Academic Reference, Çin'de yayımlanan İngilizce kaynakları içeren, en kapsamlı akademik veritabanıdır. Çinceye hâkim olmayan akademisyenlerin Çin'in akademik gelişimini izleyebilmelerini ve tüm yönleriyle toplumsal verilerine erişimini sağlayan bir arama ve keşif platformudur. Dergiler, doktora ve yüksek lisans tezleri, konferans bildirileri, e-kitaplar, yıllıklar ve sözlükleri kapsayan 2,6 milyon İngilizce tam metin makale ve çeşitli disiplinlerden 14 milyon İngilizce özet içerir.

    Son Erişim                 Tarihi

      13.05.2022

Veri Tabanına Devam Et

 

Al Manhal
 

Al Manhal veritabanı 19000’den fazla e-Kitap, 854 e-Dergi, 12267 rapor ve 9311 tez içermektedir.

Almanhal, Orta Doğu, Afrika ve Asya’nın en iyi yayıncılarından derlenmiş bilimsel içeriği, Arapça tam metin içinde detaylı arama yapmanızı sağlayan dünyadaki ilk ve tek veritabanıdır.

    Son Erişim                 Tarihi

      18.04.2022

Veri Tabanına Devam Et

 

DENEME SÜRESİ BİTEN VERİ TABANLARI

Cumhuriyet Gazetesi Dijital Arşivi
 

Cumhuriyet Gazetesi, 1924 yılında yayın hayatına başlamış Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana tüm tarihine ilk elden tanıklık eden yegâne yayın olarak hayatını sürdürmektedir. Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana günlük hayatla ilgili bilgilerden, önemli tarihi kavşakların nasıl yaşandığına dair detaylı tüm haberler bu gazete arşivinde yer almaktadır.

    Son Erişim                 Tarihi

      26.03.2022

Veri Tabanına Devam Et

 

WİKİLALA

Wikilala matbaanın icadından sonra basılmış Osmanlıca metinler (gazete, dergi, kitap ve belge) içerisinde "arama" yapılmasına olanak sağlayan bir dijital kütüphanedir. Meraklıların veya akademik çalışmalar yapan araştırmacıların halihazırda Osmanlıca metinlerde latin harfleriyle arama yapabilmelerine imkân tanıyan bir kütüphane bulunmamaktadır. Dijital baskı çağına gelinceye dek araştırmacılar Osmanlıca metinler içerisinde aradıklarını bulabilmek için sayfalarca konu başlığını taramak, hatta satır satır metin okumak zorundaydılar. Oysa Wikilala sayesinde tek bir hamle ile aradıkları tüm başlık ve içeriklere saliseler içerisinde ulaşabilirler.

    Son Erişim Tarihi

      31.12.2021

Veri Tabanına Devam Et

 

Kelime.com | Sözlükler Veritabanı
 

Kelime.com Ne Yapar?

* Arama: Kelime.com sayesinde halen 10 dilde 50’ye yakın sözlük içerisinde kelime, tamlama, kalıp, atasözü, deyim, kişi, eser, olay ve yer adlarını arayıp bulabilirsiniz. Bulduğunuz maddenin hangi dil, tür, sınıf, biçim ve cinsiyete girdiğini ve veritabanında kayıtlı hangi sözlükte ne anlama geldiğini, aradığınız kelimenin hangi tamlama, kalıp, deyim ve atasözü içinde yer aldığını görebilirsiniz. Ayrıca aranan kelimenin hangi madde-başının anlam kısmında geçtiğini ve hangi kitapta yer aldığını örnek cümlelerle öğrenebilirsiniz.

* Çözümleyici: İlgilendiğiniz doküman ve metinlerde bulunan kelimelerin yıpranma, silinme, yırtılma veya farklı sebeplerden dolayı okunamaması durumunda joker karakterlerle veritabanında bulunan binlerce madde-başı içerisinde doğru tahminlerle doğru sonuca ulaşmanıza yardımcı olur, Kelime.com.

* Çeviri: Kelime.com Türkçeden İngilizceye, İngilizceden Arapçaya, Arapçadan Çinceye kadar yaklaşık 50 dili bir diğerine ücretsiz çevirmenize olanak sağlar. Hatta yakında aktifleştireceğimiz, “Türkçeden Osmanlıcaya ve Osmanlıcadan İngilizceye” çeviri özelliği de cabası.

Kelime.com’a üye nasıl olunur? (Kurum ağı ile internete bağlı olmayıp uzaktan erişim sağlayanlar için adım adım üyelik oluşturma)

1- https://kelime.com/register linkine tıklayınız.

2- Adınızı, soyadınızı, kurum mail adresinizi (xyz.edu.tr vb.) ve şifrenizi ilgili alanlara yazınız.

3- İlgili mail adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayınız.

4- https://kelime.com/login adresine giderek kurumsal üyeliğiniz ile giriş yapabilirsiniz

    Son Erişim Tarihi

      31.12.2021

Veri Tabanına Devam Et

 

dMags
 

Türkiye’nin en eski dijital dergi platformu olan dMags Dergi Platformu bünyesinde Türkiye’den 400’ün üzerinde dergi bulunmaktadır. Atlas, National Geographic, Popular Science, Capital, Ekonomist, Forbes, Chip gibi bir çok farklı kategoride alanında çok talep edilen yayınları bünyesinde barındıran dMags platformu ile kullanıcılarınız eş zamanlı olarak bilgisayarlarından ve mobil cihazlarından diledikleri zaman diledikleri yerde dergileri online okuma imkanı gerçekleştirebilirler.

    Son Erişim                 Tarihi

      31.10.2021

Veri Tabanına Devam Et

 

Akademik Gelişim ve Eğitim Veritabanı (AKAGEV)
 

el ve öğrenciler sisteme üye ol kısmından sadece kurumsal mail adresleriyle üye olabileceklerdir. Mail uzantısı “akdeniz.edu.tr” ve “ogr.akdeniz.edu.tr” olmalıdır. Üye olduktan sonra mail adreslerine bir doğrulama kodu gelecek ve onayladıkları takdirde sorunsuz giriş yapmış olacaklar. İstedikleri yerden erişebilirler. Üye olurken bir sorun yaşıyorsanız Akagev sitesindeki bize yazın kısmından yazabilirsiniz.

Akademik Gelişim ve Eğitim Veritabanı (AKAGEV) üniversite öğrencilerinin, öğretim elemanlarının ve iş dünyasının eğitim ihtiyaçlarını online ve interaktif bir ortamda sağlamak amacıyla kurulmuş bir veri tabanıdır. Bilgisayar yazılımlarını, kişisel ve akademik gelişim eğitimlerini en az doktora derecesine sahip alan uzmanlarıyla ayrıntılı bir şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır. AKEGEV platformunda yer alan online-interaktif video dersler, ilgili derslere ait eğitici materyaller ile desteklenmektedir. Kullanıcılar tablet veya telefonlarından 7 gün 24 saat kesintisiz derslere ulaşabilirler. AKEGEV tarafından sunulan altyapı android ve IOS tabanlı tüm cihazlarla uyumludur. AKEGEV’de yer alan tüm eğitimler en az doktora derecesine sahip uzmanlar tarafından verilmektedir.

 

    Son Erişim                 Tarihi

      01.12.2021

Veri Tabanına Devam Et

 

Bentham Science
 

Bentham Science Publishers 130’dan fazla yüksek kalitede süreli yayın yayınlamaktadır.  (Açık erişim dergileri dâhil).

Yayınları; İlaç Araştırma ve Geliştirme, Tıp alt uzmanlıkları, Mühendislik, Teknoloji ve Sosyal Bilimler alanlarında çeşitli disiplinleri kapsamaktadır. Dergiler, Journal Citation Reports / Science Edition, MEDLINE / Index Medicus, PubMed, Scopus, Chemical Abstracts ve EMBASE gibi kaynaklarda endekslenmektedir.

    Son Erişim                 Tarihi

      31.12.2021

Veri Tabanına Devam Et

 

Dar Almandumah
 

Tam metin içerik ile Arapça süreli yayınlarda ve akademik dergilerdeki araştırma ve çalışmaları bir araya getiren Dar Almandumah veritabanları, 1500’ten fazla akademik dergi, 2000’in üzerinde konferans başlıkları ve 100.000’in üzerinde tez içermektedir.  Ayrıntılı bilgiyi ekli dosyada bulabileceğiniz Dar Almandumah veritabanları şu şekildedir:

 • Edusearch
 • HumanIndex
 • IslamicInfo
 • AraBase
 • EcoLink
 • Mandumah Dissertations

    Son Erişim                 Tarihi

      31.10.2021

Veri Tabanına Devam Et

 

Legaling
 

Legaling; İngilizce-Türkçe ve Türkçe-İngilizce hukuk terimleri tercümesinde “profesyoneller için, profesyoneller tarafından” hizmet verme idealiyle yola çıkan, Türkiye’nin ilk İngilizce-Türkçe, Türkçe- İngilizce tam kapsamlı hukuk terimleri veritabanıdır.

 • Legaling ekibi 20'yi aşkın uzman hukukçu, danışman kurulu ve yazılımcıdan oluşmaktadır.
 • 000 kavram çiftini aşkın hacimdeki mevcuttaki veri tabanına her hafta 500'ü aşkın kavram çifti eklenmektedir.
 • Veritabanına eklenecek kavramlar kullanıcıların aramaları önceliklendirilerek belirlenmektedir.
 • Her kavramın cümle içerisinde kullanımını gösteren örnek cümleler yer almaktadır.
 • Çeviri yapılırken oluşabilecek hataların önüne geçebilmek için gereken yerlerde detaylı açıklamalar eklenmektedir.

    Son Erişim                 Tarihi

      15.11.2021

Veri Tabanına Devam Et

 

Cambrigde Shakespeare
 

Cambridge University Press’ten edebiyat ve sanat dünyasına katkı sağlayacak yepyeni bir kaynak. Cambridge Shakespeare ile Shakespeare’in tüm eserlerini tam metinleri ile Shakespeare’in eserleri ile ilgili yazılmış yüzlerce deneme, değerlendirme ve makaleyi bulabileceğiniz bütünleşik bir kaynak sunuluyor. 

2021 yılı Prose Ödülleri kapsamında “ En iyi Elektronik Ürün” kategorisinde finale kalmış, titizlikle hazırlanmış özel bir içeriği hizmetinize sunuyoruz. Shakespeare’in edebi yorumlamasını ve bilmeyenler için rehber niteliğinde yönlendirmesiyle “Emma Smith’in Shakespeare Rehberi” içeriği de koleksiyona eklenmiştir. Tüm bunlara ilave olarak Folger Shakespeare Library koleksiyonundan, eserleri okumaya yardımcı olacak destekleyici materyalleri de sunmaktadır 

İçerikten bazı örnekler: 

 • Emma Smith Rehberi’nden Hamlet örneği
 • Hamlet’ten
 • Romeo ve Juliet’in ilk perdesinden
 • Cambridge Guide to Worlds of Shakespeare’den Shakespeare ve Sahne Sanatlarına Dair  

 

    Son Erişim                 Tarihi

      15.12.2021

Veri Tabanına Devam Et

 

DataTurkey
 

Türkiye’deki çok sayıda resmi kurum ve özel kuruluşun ürettiği ekonomik, sosyal, sektörel ve bölgesel verileri fonksiyonel şekilde bir araya getiren DataTurkey, platforma eklenen yeni özellikler ve yeni verilerle ANKOS üyelerine bir ay süreyle  (18 Ekim-20 Kasım 2021 tarihleri arasında)  deneme erişimine açılacaktır.

    Son Erişim                 Tarihi

      20.11.2021

Veri Tabanına Devam Et

 

Turcademy
 

Turcademy, multidisipliner bir e-kitap platformu olup Adalet Yayınevi, Anı Yayıncılık, Astana Yayınevi, Der Yayınları, Dora Yayınevi, Efil Yayınevi, Ege Yayınları, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Literatür Yayıncılık, Müzik Eğitimi Yayınları, Nobel Tıp Kitabevleri, Palme Yayınevi, Pegem Akademi, Phoenix Yayınevi, Seçkin Yayıncılık, Siyasal Kitabevi, Yapı Kredi Yayınları ve Yeni İnsan Yayınevi'ne ait yaklaşık 10.000 e-kitaba erişim sunmaktadır.

 

    Son Erişim                 Tarihi

      10.12.2021

Veri Tabanına Devam Et

 

McGraw Hill Access Platformları
 

AccessMedicine

AccessPharmacy

AccessEmergencyMedicine,

AccessSurgery

AccessPediatrics

AccessEngineering

    Son Erişim                 Tarihi

      15.11.2021

 

 

Tümer ALTAŞ A.Ş. Sınav Hazırlık ve Dil Eğitimi (e-YDS ve e-Sınav)
 

https://eyds.tumeraltas.com.tr

 

https://esinav.tumeraltas.com.tr 

 

e-YDS Veritabanı İçeriği:

 

 • (e) YDS: 2005 -2012 yılları arası çıkmış 4500 adet KPDS, ÜDS (sağlık, sosyal, fen) soruları ve her bir sorunun video çözümü.
 • PTE: Sınavın 20 soru türüne ait tanıtım ve etkili stratejiler
 • IELTS: 4 becerinin tamamını kapsayan detaylı tanıtım ve stratejiler.
 • TOEFL iBT: 4 becerinin tamamını kapsayan detaylı tanıtım ve stratejiler.
 • Dinleyerek Kelime: 3600 Akademik sınav kelimesi ve her kelime için Hafıza Teknikleriyle oluşturulmuş ses bağlantısı. Sadece dinleyerek kelime öğrenme.
 • Cümle Çevirileri: Kelimelerin cümlede geldikleri anlamı sağlamlaştırmak ve okuma anlama becerisini geliştirmek için hazırlanmış cümle çevirileri.
 • Paragraf Çevirileri: Okuma anlama becerisini geliştirmek için hazırlanmış 7 adet strateji videosu ve 91 adet metin çevirisi.
 • Görüntülü Gramer Konu Anlatımı: A’dan Z’ye tüm gramer konularının en ince detaylarıyla anlatıldığı 335 video anlatımlı içerik.
 • Toplamda 10.000 üzeri görsel ve işitsel içerik.

 

e-Sınav Veritabanı İçeriği:

 

 • Yökdil Sağlık-Sosyal-Fen, eYDS, TıpDil sınavları için ayrı ayrı sorulardan oluşan testler ve her bir sorunun video çözümü.
 • PTE: Sınavın 20 soru türüne ait tanıtım ve etkili stratejiler
 • IELTS: 4 becerinin tamamını kapsayan detaylı tanıtım ve stratejiler.
 • TOEFL iBT: 4 becerinin tamamını kapsayan detaylı tanıtım ve stratejiler.
 • Dinleyerek Kelime: 3600 Akademik sınav kelimesi ve her kelime için Hafıza Teknikleriyle oluşturulmuş ses bağlantısı. Sadece dinleyerek kelime öğrenme.
 • Cümle Çevirileri: Kelimelerin cümlede geldikleri anlamı sağlamlaştırmak ve okuma anlama becerisini geliştirmek için hazırlanmış cümle çevirileri.
 • Paragraf Çevirileri: Okuma anlama becerisini geliştirmek için hazırlanmış 7 adet strateji videosu ve 91 adet metin çevirisi.
 • Görüntülü Gramer Konu Anlatımı: A’dan Z’ye tüm gramer konularının en ince detaylarıyla anlatıldığı 335 video anlatımlı içerik.

    Son Erişim                 Tarihi

      31.10.2021

 

 

The Company of Biologists
 

The Company of Biologists, biyoloji topluluğunu desteklemeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen bir yayın kuruluşudur. Firma, yayımladığı hakemli dergilere biyologların erişim sağlayabilmesi için, kütüphaneler ve kütüphane konsorsiyumlarıyla işbirliği yapmaktadır.

 

-Development

-Journal of Cell Science

-Journal of Experimental Biology

-Disease Models & Mechanisms (OA Journal)

-Biology Open (OA JOURNAL)

    Son Erişim                 Tarihi

      22.11.2021

 

Elsevier Complete Anatomy 2021 
 

Aktivasyon kodu (Kütüphane Daire Başkanlığı Elektronik Kaynaklar biriminden temin edilecek) 30 Kasım 2021 tarihine kadar gerçerlidir. Kod girişi yapıldığı tarihten itibaren kullanım süresi 30 gündür.

Yapılması Gereken İşlemler:

 

Erişim:  Aktivasyon yardım videosu için tıklayınız.

Erişim Süresi: Kodu aktif ettikten sonraki 30 gün erişiminiz olacaktır. 

 

Tanıtım videosu için buraya tıklayınız.

Kullanım ile igili tüm videolar için buraya tıklayınız.

 

20 dakikalık özet kullanım videosu: Complete Anatomy for educators: https://vimeo.com/315474335/56c6d8c44b

Kullanım ile ilgili sık sorulan sorular : https://service.elsevier.com/app/home/supporthub/complete-anatomy/ 

 

 1. Adım: Bilgisayarınıza/Tabletinize/Akıllı Telefonunuza ücretsiz uygulamasını indirin.

 

 

   1.Adım: Bilgisayarınıza/Tabletinize/Akıllı Telefonunuza ücretsiz uygulamasını indirin.

 

 

      2.Adım: Bir hesap oluşturun.

 • Get Started’e tıklayıp “ sign up for free” seçeneğiyle, bir hesap oluşturun.
 • Hesap oluştururken kullandığınız mail adresinize gelen onay mailine tıklayarak hesabınızı doğrulayın.

 

 1. Adım:
 • Erişim kodunu aktif edin (Redeem Code).

Settings (Ayarlar) menüsünden My Accounts (Hesabım) kısmına girip erişim kodunuzu  (Kütüphane Daire Başkanlığı Elektronik Kaynaklar biriminden temin edilecek) girin Redeem butonuna tıklayın ve Complete Anatomy’i kullanmaya başlayın.   

    Son Erişim                 Tarihi

      30.11.2021

Veri Tabanına Devam Et

 

HukukTürk
 

Veritabanı Hakkında Bilgi:

 • YARGITAY KARARLARI
 • İÇTİHAT ARAMA SONUÇLARI
 • KARAR METİN SAYFASI
 • KARAR ÖRNEKLERİ
 • İNGİLİZCE ARAYÜZ VE MENÜLER
 • ANAYASA MAHKEMESİ 
 • İ.H.M. TÜRKİYE KARARLARI
 • C. MEVZUATI 
 • KANUN METİN SAYFASI
 • ORİJİNAL KANUN GEREKÇELERİ 
 • KAYNAKÇA 
 • DİLEKÇE VE SÖZLEŞME ÖRNEKLERİ 
 • C. RESMİ GAZETE

    Son Erişim                 Tarihi

      31.12.2021

Veri Tabanına Devam Et

 

UptoDate Advanced
 

Veritabanı Hakkında Bilgi:

UpToDate Advanced versiyonu; özel durumlar dışında, aynı hastalığı bulunan hastalara uygulanan tedavilerdeki farklılıkların azaltılması ve tedavinin standartlaştırılması konusunda klinisyenlere destek olmaktadır.

 

Tedavi farklılıkları küresel bir sorundur ve bireysel hasta sonuçlarını, sağlık maliyetlerini ve popülasyonun genel sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu farklılıklar özellikle sık rastlanan tıbbi durumların tedavilerinde görülmektedir.

 

Uptodate Advanced versiyonu 2 ek özelliği içermektedir:

 

UpToDate® Pathways

 

Lab Interpretation™ 

 

Pathways nedir? Hasta bakım standartlarıdır. Hastalığın teşhisi ve tedavisinde doktorlara rehberlik eder, hastaya göre İnteraktif algoritmalar sunar. interaktif tedavi algoritmaları sunarak standart tedavi protokollerinin tüm hekimler tarafından erişilebilir olmasını sağlamaktadır. Hastanın durumu, özellikleri ve hastalığı ile ilgili belirli seçimler yapmanıza imkân vererek tedavi konusunda kararlarınızı destekleyen interaktif tedavi kılavuzları içermektedir.

 

Lab Interpretation nedir? Statik algoritmalardır. Normal olmayan laboratuvar sonuçlarını ve  klinik karışıklığa neden olan sebepleri yönetmede yol gösterici olur.

 

UptoDate Advanced tanıtım videosu: 

 

http://vid.uptodate.com/watch/WwqYufLBuZbNdCfhzmdDhj

 

UpToDate Advanced Kullanıcı Kılavuzu

 

    Son Erişim                 Tarihi

      31.12.2021

Veri Tabanına Devam Et

 

 Building Types Online
De Gruyter yayinevi Birkhäuser, JOVIS ve Deutscher Kunstverlag gibi mimarlik alaninda onemli yayinlari olan yayinevlerini catisi altinda bulundurmaktadir.
Yayin yapilan alanlar mimarlik, dizayn, peyzaj mimarligi ve sehir planlamaciligi gibi farkli alanlari icermektedir.
Uluslarasi duzeyde oneme sahip  ‘’surdurelebilir mimarlik’’ ve eski yapilarin yeni ve farkli kullanim alanlarina cevrilmesi  (eski bir fabrikanin ya da elektrik santralinin bir okula ya da muzeye donusturulmesi ) gibi onemli konularin islendigi kaynaklar mevcuttur.
Alvar Aalto, Le Corbusier, Jean Prouvé, Herzog & de Meuron ve Adrian Frutiger gibi onemli mimar ve dizayncilarin kaynaklarina erisim sunmaktadir.
Mimarlik koleksiyonumuz ayrica Transcript, DETAIL, Harvard University Press, Yale University Press, Duke University Press ve Amsterdam University Press gibi partnerlerimizin yayinlarini da icermektedir.
 Enago Learn
  Enago Learn (www.enago.com/learn) hükümetleri, akademik kurumları, araştırmacıları, yayınlanan araştırma çıktılarının miktarı ve kalitesinde büyümeyi teşvik etmek için geliştirilmiş kapsamlı bir çevrimiçi yazar eğitim programıdır.
 dMags
2003 yılında dijital yayıncılık hayatına başlayan dMags 2009 yılında ilk mobil dergi uygulamalarını geliştirerek, dijital magazin kullanımını yaygınlaştırmak hedefiyle “digital magazines”in kısaltması olarak dMags isminin tescili yapılmıştır. dMags, Türkiye’nin en eski ve en tecrübeli dijital yayıncılık firmasıdır.
350 adetten fazla derginin 11000’i aşkın sayısına https://dmags.net/ web sitesinden ya da iOS, Android platformlarından indireceğiniz dMags uygulaması üzerinden arşiv sayıları dahil tüm yayınlara erişim imkanı sunmaktadır.
 IEEE eLearning Library
Veritabanı Hakkında Bilgi: Mühendislik alanında ileri teknolojiler için çeşitli konularda 750’den fazla eğitim/kurs paketleri sunar.
Bu Eğitim Paketleri mühendislik ve araştırma teknolojilerinin geniş bir sahasında tanınan uzmanlar tarafından verilmektedir.
IEEE Xplore Dijital Kütüphanesi aracılığıyla sunulan yüzlerce çevrimiçi mühendislik ve teknoloji dersi ile öğrenciler alanlarındaki önde
gelen uzmanlardan öğrenebilirler. Yapay Zeka, Blockchain, 5G, Otonom Araçlar, IoT, Siber Güvenlik ve çok daha fazlasını sunan
birçok konuyu keşfedin. Bu kurslar, internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişilebilir ve öğrencilerin mekandan bağımsız olarak öğrenmelerini sürdürmelerini kolaylaştırır.
 AcademicFocus China English Academic Journals & Proceedings Database
 Çin’de İngilizce dilinde yayımlanan 278 tam metin akademik e-dergi ve 2617 konferans bildiri e-kitaplarını içermektedir.
 eOsmanlıca
 eOsmanlıca dünya üzerinde dil eğitim hizmeti sağlayan uygulamalar incelenerek hazırlanan “şıklı ve gördüğünü yaz” tarzında testlerin olduğu oyun tadında Osmanlıca dil eğitim ve uygulamasıdır. eOsmanlıca dersleri öğrencilere kişisel geri bildirim ve alıştırmalar sunarak, onları sınıftaki eğitimlerinden en iyi şekilde yararlanmaya hazırlıyor. Gösterge panomuz sayesinde öğretmenler tüm öğrencilerini artık tek bir yerden izleyebiliyorlar.
Tanıtım Videosu (1 dakika):
https://www.youtube.com/watch?v=CYQwvSARQeU Nasıl Üye Olunur? (Video):
https://www.youtube.com/watch?v=C67iWI9iSOE Ders İşleme Nasıl Yapılır? (Video):
https://www.youtube.com/watch?v=OVXhhb_N6X0&t=8s
 Kelimex
 Kelimex platformu Türkçe veya Osmanlıca kelimelerin dil, tür, anlam ve etimolojik bilgisini sunan, aranan kelimeyi, benzerlerini ve türevlerini dijital kütüphanelerde bulan, aynı zamanda yıpranmadan, silinmeden dolayı okunamayan kelimeyi çözümleyen ve eski ölçü birimlerinin dönüştürülmesini sağlayan devasa sözlüktür. Kelimex’in içeriği ve diğer sözlüklerden farkı ile ilgili görseli ekte bulabilirsin
Eklenme tarihi : 2021-04-20 15:53:29
Son güncelleme : 2022-06-24 10:51:19