Atatürk Resmi
Kütüphane
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
MENU
Tezler / TUBESS

TEZLER / TUBESS

 

 

      TEZLER / TUBESS

[ Akdeniz Üniversitesi’nin kuruluşundan günümüze kadar yapılmış olan bütün tezler, tarama yapılarak pdf formatına çevilmiş, elektronik ortama aktarılarak çevrim içi olarak kampüs içerisinde kullanıma açılmıştır. ]

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMACILARI İÇİN TEZ SAĞLAMA HİZMETLERİ

Yükseköğretim Kurulu, Ulusal Tez Merkezi Arşivinde bulunan, dijital ortamda yayınlama izni olmayan eski tarihli (2006 yılı öncesi) yaklaşık 150 bin tezi, TÜBİTAK, ULAKBİM tarafından yürütülmekte olan Türkiye Belge Sağlama ve Ödünç Verme Sistemi (TÜBESS) üzerinden araştırmaya açmıştır. Hizmet gereği istenen yayın, kütüphane koleksiyonunda mevcut değilse, Türkiye’deki diğer araştırma ve üniversite kütüphanelerinden sağlanır.

Kimler Yararlanabilir?

Akdeniz Üniversitesi TÜBESS hizmetinden Akdeniz Üniversitesi Akademik/İdari personeli ve Y.Lisans / Doktora öğrencileri yararlanır.

Neleri isteyebilirim?

YÖK Tez Merkezi’nden tam metni indirilemeyen FARKLI üniversitelerde yapılmış tezler Türkiye Belge Sağlama Sistemi (TÜBESS) aracılığı ile YÖK’ten sağlanır.

İsteğim ne kadar sürede karşılanır?

Başvuruların karşılanma süresi ilgili kütüphanenin belge sağlama politikalarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

 

Nasıl istek yapabilirim?

  • İstekte bulunmadan önce, aradığınız tezin YÖK Tez Merkezi üzerinden indirilip indirilmediğini kontrol ediniz.
  • İhtiyaç duyulan kaynağın hangi kütüphanelerde olduğu TOKAT (Ulusal Toplu Katalog) taraması ile tespit edilebilir.
  • Tez Talep Formu doldurularak TÜBESS sorumlusuna başvuru yapılır.
  • TÜBESS sorumlusu tarafından TÜBESS sistemine girilecek olan tez isteğiniz YÖK üzerinden karşılandıktan sonra, form üzerinden belirttiğiniz e-mail adresinize tarafımızdan bilgi verilecek ve istekte bulunduğunuz tezin çıktısını teslim almak için Akdeniz üniversitesi Kütüphanesi’ne gelmeniz istenecektir.
  • Araştırmacımız bir seferde en fazla 3 adet tez talebinde bulunabilir.

ÖNEMLİ NOT: TÜBESS üzerinden istekte bulunulan tez ücretsiz olup, TÜBESS sorumlusuna elektronik olarak sağlanmaktadır; fakat TÜBESS Katılım Protokolü”nün 6.3.5. maddesi gereğince tezi istekte bulunan kişiye tezin sadece BASILI formatı teslim edileceğinden çıktı ücreti kütüphane içinde yer alan fotokopi bölümüne ödenecektir.

 

Aradığınız yayınları aşağıdaki toplu kataloglardan tarayabilirsiniz.

Ulakbim Ulusal Toplu Katalog

Yordam Toplu Katalog

YÖK Tez Merkezi

 

Tubess için: Demet Akbulak
0242 310 (1714)

Kütüphaneler arası Ödünç Hizmetleri (ILL) için:
Mutlu Kaan Coşkun
0242 310 (6928)

[ Akdeniz Üniversitesi’nin kuruluşundan günümüze kadar yapılmış olan bütün tezler, tarama yapılarak pdf formatına çevilmiş, elektronik ortama aktarılarak çevrim içi olarak kampüs içerisinde kullanıma açılmıştır. ]

Eklenme tarihi : 2021-04-26 12:48:48
Son güncelleme : 2021-05-31 11:38:45