Akdeniz Üniversitesi

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

Deneme Veri Tabanları

 

Deneme sayfalarımızdaki içerikler tamamen firmalara aittir. Bu sayfalarda karşılaştığınız uyumsuzluk, uygunsuzluk ya da link hataları için lütfen bizimle irtibata geçiniz.
pamukcu@akdeniz.edu.tr
0 242 310 (17 15

 E-Marefa Islamic Studies & Arabic Literature

 E-Marefa Arap dünyasının en prestijli akademik yayıncıları tarafından hakemli dergilerde yayınlanan tam metin makalelere, istatistiklere, tezlere erişim imkanı sunmaktadır. Marefa, Ürdün’de “World Company for Digital Content” tarafından yönetilen bir Arap elektronik veritabanıdır. Bu şirket Arap dijital içeriği ve bilgi sağlamada uzmanlaşmıştır.

Türkçe seçeneği de sunulan yeni arama arayüzü; anahtar kelime, doğal ve kontrollü dil, konu başlıkları ve eş anlamlı kelimeler dahil edilerek bir arama stratejisi oluşturmaya imkân vermekle birlikte veritabanındaki tüm biçimdeki bilgi kaynağı türlerinde arama yapmaya elverişlidir. Boolean operatörleriyle gelişmiş arama deneyimine fırsat veren arayüz, güçlü aramalar yaparak hedef odaklı sonuçlara ulaşmanızı kolaylaştırır. Doküman türüne (süreli yayın, dergi makalesi, konferans bildirisi, istatistiksel tablo, e-kitap, kitap bölümü ya da tez), konuya,  metin diline veya yayın tarihinde göre sıralama yapabilirsiniz. Erişimi hızlı ve kolay yapabilmenizi sağlayan bu sezgisel ara yüz, kullanıcı dostudur. Arapça ve İngilizce olmak üzere hazırlanmış kullanım kılavuzu örnekleriyle birlikte veritabanında bulunmaktadır.

Veritabanı, akademik dergi, istatistiksel çalışmalar, makaleler, tezler, e-kitaplar, kitap değerlendirmeleri, konferans bildirileri ve abstraktlar gibi birçok türde kaynağın tam metnini kapsar.

E-Marefa ek olarak, Arabic Language & Islamic Studies, Middle East studies, Water, Energy, and Environment Issues, Social Networking & Media Studies, and Conflict, Violence, and Peace Studies gibi 18 benzersiz hizmet sunmaktadır. Her hizmet veritabanındaki doküman türlerinden kendine özgü içerikleri barındırır.

Rakamlarla E-Marefa;

  • Arapça, İngilizce ve Fransızca olmak üzere üç dilde 19 ülkeden 300 üniversitedeki çeşitli organlar (üniversiteler, araştırma merkezleri, kamu istatistik daireleri, merkez bankaları, bilimsel dernekler, bölgesel örgütler) tarafından yayınlanan 270,000 makale ve istatistiksel rapor
  • 20,000 tam metin yüksek lisans ve doktora tezi
  • 22,000 yüksek lisans ve doktora tezi abstraktı
  • 108,200’ün üzerinde Orta Doğu çalışması
  • 50,000 dokümandan fazla İslam ve Arap çalışması
  • Arap dünyasından 10,000 kitap değerlendrimesi
  • 180,000 araştırma abstraktı
 30 Ekim 2018
e-Sınav

Akdeniz Üniversitesi mensupları kurumsal e-posta adresleri ile öğrencilerimiz ise istedikleri bir mail adresi ile kurum içi bilgisayarlardan kayıt (register)olmaları gerekmektedir.Daha sonra kayıt oldukları kullanıcı adı ve şifre ile sisteme kampüs içi ve dışı giriş yapabilmektedir.

Veritabanı Hakkında Bilgi:
Online Deneme Sınavları: YökDil – (e) YDS – TıpDil
Soru Türüne göre Mini Testler: Çözüm – Strateji ve Tavsiyeler
Sınav formatına uygun kaliteli sorular: Sınavlara göre ayrı ayrı içerik
Sınav Hazırlığına yönelik Eğitim İçeriği
Gramer, Kelime, Cümle ve Paragraf Çevirileri

15 Ekim 2018
 Lebib Yalkın MevBank Mevzuat Bilgi Bankası Lebib Yalkın Mevzuat Yayınları, Vergi, Sosyal Güvenlik, Ticaret ve Finans, Dış Ticaret, Gümrük, Hukuk, Yönetim Sistemleri ve sektörel ana kategorileri altında 64 konu başlığında kapsamlı mevzuat, içtihat ve uzman makalelerinden oluşmaktadır.
Deneme sürümü tüm mevzuatı kapsamaktadır. Öğrenciler, Akademik ve üniversite personeli birçok farklı alanda araştırma yapabilir.
25 Aralık 2018
 Bates’ Visual Guide to Physical Examination

Acland’s Video Atlas of Human Anatomy

Visible Body Human Anatomy Atlas

Visible Body Anatomy & Physiology-Complete Access Site License- Subscription

http://batesvisualguide.com/

 

http://aclandanatomy.com/

http://ovidsp.ovid.com/ovidweb.cgi?T=JS&NEWS=n&CSC=Y&PAGE=main&D=huaa

Mobil erişim linki :

http://ovid.visiblebody.com/mobile/

http://ovidsp.ovid.com/ovidweb.cgi?T=JS&NEWS=n&PAGE=main&D=aphy&pcodes=aphy,vbpp

Mobil erişim linki:

http://ovid.visiblebody.com/mobile/

 24 Ekim 2018
 Communication Source  Communication Source, yüksek kaliteli EBSCO veri tabanları, Communication & Mass Media Complete ve Communication Abstracts’ın birleşiminden geliştirilmiş olup, iletişim, radyo, televizyon, sinema, basın ve yayın, reklamcılık, halka ilişkiler, medya okuryazarlığı, iletişim kuramları, iletişim tasarımı, gazetecilik, kitle iletişim araçları, dilbilim, söylem, retorik, sosyodilbilim, iletişim teorisi, dil, mantık, örgütsel iletişim ve ilgili diğer alanlardaki araştırmaları desteklemek için hazırlanmış, bu alandaki en kapsamlı tam metin veri tabanıdır.  30 Kasım 2018
Sayısal Kitap  SAYISAL KİTAP, kütüphane ve diğer kurumların ister tek tek kitap ve dergi seçerek, isterlerse koleksiyon bazında yıllık abone olabileceği ve abone olunan e-kaynakları tüm kullanıcılarına ücretsiz kullandırabileceği çevrimiçi bir platform sunar. Kütüphane kullanıcıları, SAYISAL KİTAP platformundaki kitaplara herhangi bir bilgisayar veya mobil cihaz üzerindeki web görüntüleyici ile ulaşabilir, sorgulama ve filtreleme seçenekleri ile istediği kitabı bulabilir ve ücretsiz olarak okuyabilir. Kullanıcılar dilerlerse, seçtikleri kitaplardan kendi kitaplığını oluşturabilir ve okudukları kitaplar içerisinde arama ve işaretleme yapabilir. Kitapla ilgili not alma, atıf yapma, sosyal medyada bağlantı paylaşma gibi özellikleri kullanabilir.

Önemli Not: Telif Hakları Kanunu nedeni ile kitaplarda sadece çevirim içi okuma özelliği açıktır. İndirme yapılamamaktadır.

 26 Ekim 2018