Akdeniz Üniversitesi

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

TEZLER / TUBESS

[ Akdeniz Üniversitesi’nin kuruluşundan günümüze kadar yapılmış olan bütün tezler, tarama yapılarak pdf formatına çevilmiş, elektronik ortama aktarılarak çevrim içi olarak kampüs içerisinde kullanıma açılmıştır. ]

TÜBESS

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMACILARI İÇİN BELGE SAĞLAMA HİZMETLERİ

Yükseköğretim Kurulu, Ulusal Tez Merkezi Arşivinde bulunan, dijital ortamda yayınlama izni olmayan eski tarihli (2006 yılı öncesi) yaklaşık 150 bin tezi, TÜBİTAK, ULAKBİM tarafından yürütülmekte olan Türkiye Belge Sağlama ve Ödünç Verme Sistemi (TÜBESS) üzerinden araştırmaya açmıştır. Hizmet gereği istenen yayın, kütüphane koleksiyonunda mevcut değilse, Türkiye’deki diğer araştırma ve üniversite kütüphanelerinden sağlanır.

Kimler Yararlanabilir?

Akdeniz Üniversitesi TÜBESS hizmetinden Akdeniz Üniversitesi Akademik/İdari personeli ve Y.Lisans / Doktora öğrencileri yararlanır.

Neleri isteyebilirim?

YÖK Tez Merkezi’nden tam metni indirilemeyen FARKLI üniversitelerde yapılmış tezler Türkiye Belge Sağlama Sistemi (TÜBESS) aracılığı ile YÖK’ten sağlanır.

İsteğim ne kadar sürede karşılanır?

Başvuruların karşılanma süresi ilgili kütüphanenin belge sağlama politikalarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

 

Nasıl istek yapabilirim?

  • İstekte bulunmadan önce, aradığınız tezin YÖK Tez Merkezi üzerinden indirilip indirilmediğini kontrol ediniz.
  • İhtiyaç duyulan kaynağın hangi kütüphanelerde olduğu TOKAT (Ulusal Toplu Katalog) taraması ile tespit edilebilir.
  • Tez Talep Formu doldurularak TÜBESS sorumlusuna başvuru yapılır.
  • TÜBESS sorumlusu tarafından TÜBESS sistemine girilecek olan tez isteğiniz YÖK üzerinden karşılandıktan sonra, form üzerinden belirttiğiniz e-mail adresinize tarafımızdan bilgi verilecek ve istekte bulunduğunuz tezin çıktısını teslim almak için Akdeniz üniversitesi Kütüphanesi’ne gelmeniz istenecektir.
  • Araştırmacımız bir seferde en fazla 3 adet tez talebinde bulunabilir.

ÖNEMLİ NOT: TÜBESS üzerinden istekte bulunulan tez ücretsiz olup, TÜBESS sorumlusuna elektronik olarak sağlanmaktadır; fakat TÜBESS Katılım Protokolü”nün 6.3.5. maddesi gereğince tezi istekte bulunan kişiye tezin sadece BASILI formatı teslim edileceğinden çıktı ücreti kütüphane içinde yer alan fotokopi bölümüne ödenecektir.

 

TEZ TARAMASI YAPMAK İÇİN KULLANABİLECEĞİNİZ KATALOGLAR

TOKAT (Ulusal Toplu Katalog)

Türkiye’de yapılan tezlere erişmek için lütfen YÖK Tez Merkezi‘ni kullanınız.

Yurtdışı tezlerin bir kısmına ücretsiz olarak www.ndltd.org adresinden erişilebilmektedir.

Abone Tez Veritabanı  ProQuest Digital Dissertation

 

İŞİNİZE YARAYACAK BAZI KATALOGLAR

TOKAT (Ulusal Toplu Katalog)

Yordam Programı Toplu Katalogu (273 civarında yurtiçi kütüphane kataloğu)

TÜBİTAK Proje Raporlarını buradan tarayabilirsiniz.

Makale istekleri ULAKBİM Süreli Yayınlar Kataloğu

 

 

 

 

Akdeniz Üniversitesi’nin kuruluşundan günümüze kadar yapılmış olan bütün tezler, tarama yapılarak pdf formatına çevilmiş, elektronik ortama aktarılarak çevrim içi olarak kampüs içerisinde kullanıma açılmıştır. Bir üniversitenin kuruluşundan günümüze ele alınıldığında bu çalışma, Türkiye’de ilk olma özelliğini taşımaktadır. Tez Bölümü, Okuma Salonu Birimi içerisinde yer almaktadır. Tez bölümü, Ödünç Verme Bankosunun arka kısmında yer almakta olup, kullanıcılara kapalıdır. Ulaşmak istediğiniz tezi, katalog tarama ile sorgulayarak, Ödünç Verme Bankosundaki görevli aracılığıyla edinebilirsiniz ve kimlik karşılığı kütüphane içinde kullanabilirsiniz. Tezler, elektronik olarak da erişime açıktır. Sorgulamada karşınıza çıkan yayın listesinde her bir tez kaydı için sağ tarafta bir buton olacaktır. Bu butona tıklayarak tezlere çevrim içi erişebilirsiniz. Bunun için kullandığınız bilgisayarda Adobe Reader programının yüklü olması gerekmektedir. Tezlere bu şekilde erişim, sadece kampüs içinden mümkündür. Kütüphane içindeki bir yayının ve tezin tamamının fotokopi ile çoğaltılması telif haklarına yönelik yasalar gereği yasaktır. Lütfen bu konuda fotokopi görevlisini zor durumda bırakmayınız.

Demet AKBULAK

ademet@akdeniz.edu.tr
0 (242) 310 17 14