Atatürk Resmi
Kütüphane
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
MENU
İnternet Kullanım Hizmeti ve Alanları

İNTERNET KULLANIM HİZMETİ VE ALANLARI

 

İNTERNETE AÇIK BİLGİSAYARLAR

Kütüphanemizde  bulunan bilgisayarlar genel kullanıma açıktır. Ofis programları ve popüler internet tarayıcıların yüklü olduğu bilgisayarlar akademik ve  araştırma amaçlı kullanılabilir.

 BİREYSEL ÇALIŞMA ODALARI

Akademik personel ve lisansüstü öğrencilerimizin   bireysel çalışmaları için kütüphanedeki tek kişilik 15 adet oda mevcuttur. Bu odalar sadece bir kişiliktir. 10 oda bilgisayarlı diğer 5 oda da kendi bilgisayarlarıyla çalışmak isteyenler için ayrılmıştır.

GRUP ÇALIŞMA ODASI

Grup halinde  film izlemek isteyen tüm öğrencilerimiz ve grup halinde çalışmak isteyen yüksek lisans öğrencileri için özel olarak donatılmıştır. Odadan yararlanmak için en az 3, en çok 20 kişilik bir grup olarak multimedia  Bölümündeki (2.kat) bankoya başvurmak gerekir.

Kütüphanemize ait fiziki alanın tamamında yine kablosuz internet erişimi mevcuttur.

Akdeniz Üniversitesi eduroam Ağına Erişim İçin 

1- Eduroam Hesabı edinme : Akademik ve İdari Personel için @akdeniz.edu.tr eposta hesabı gerekmektedir. Öğrenciler için @ogr.akdeniz.edu.tr eposta hesabı gerekmektedir.

2- SecureW2 program indirme : Windows İşletim Sistemli Bilgisayarlar için (Aşağıdaki Eduroam Ayarlarına geçmeden önce) SecureW2 programına ihtiyaç vardır. (mobil ve tablet cihazlarda ek bir programa ihtiyaç yoktur. Sadece aşağıdaki Eduroam Ayarları bölümünde anlatılanları yapmak yeterllidir.)

3- Eduroam Ayarları : Eduroam ayarlarının yapılması gerekmektedir.

NOT:

 • Öğrencilerimiz için Eduroam hesabı aynı zamanda eposta hesabıdır. (ogrencino@ogr.akdeniz.edu.tr). Öğrencilerimiz için eduroam hesabı aynı zamanda Office365 hesabıdır. Öğrencilerimiz Üniversitemiz Web sayfasında bulunan Ögr E-Posta linkinden ya da https://portal.office.com Eduroam hesabınızı ve şifrenizi girerek (Office 365) epostalarına erişebildiği gibi, ofis ve diğer office365 yazılımlarını da buradan indirebilir. Öğrenciler için Office 365 ve tüm himetleri ilgili bilgi  http://baum.akdeniz.edu.tr/office365/ linkinde bulunmakatdır.
 • Akademik ve İdari Personelimiz için kurumsal eposta adresi olan @akdeniz.edu.tr hesabı aynı zamanda Eduroam hesabıdır. Bu hesap aynı zamanda Office365 hesabıdır. Akademik ve İdari personelimiz Office365 sistemine  https://portal.office.com  linkinden kurumsal eposta hesabınızı (@akdeniz.edu.tr) ve şifrenizi girerek (Office 365) erişebildiği gibi, ofis ve diğer office365 yazılımlarını da buradan indirebilir. Akademik ve İdari personel için Office 365 ve tüm hizmetleri ilgili bilgi   http://baum.akdeniz.edu.tr/akdeniz-universitesi-personeli-icin-office-365-hizmeti/  linkinde bulunmaktadır.
 • Tüm Personelimiz ve Öğrencilerimiz için yukarda belirtilen eposta hesapları aynı zamanda Office 365 sistemi içinde bulunan Microsoft Teams ve Microsoft Stream hesabıdır. Bu servisler ile sanal sınıflar ve ekipler oluşturarak video konferans yapılabilmektedir. Office 365 ve tüm hizmetlerine erişmek için  https://portal.office.com  linkine tıklayınız.
 • Eduroam hesabınız aynı zamanda SSL VPN hesabınızdır. SSL VPN hesabı ile Kampüs dışından Kütüphane Veritabanlarına erişebilirsiniz. SSL VPN için http://baum.akdeniz.edu.tr/kutuphane-ayarlari/ linkine tıklayınız.
 • Tüm işletim sistemleri için bilgisayarınız ağ ayarlarında elle tanımlı DNS IP adresi varsa kaldırılıp otomatik DNS seçilmelidir.

1-   EDUROAM HESABI EDİNME :

Akademik ve İdari personel   @akdeniz.edu.tr  eposta adresini ve şifresini kullanarak eduroam kablosuz ağına bağlanabilir.  @akdeniz.edu.tr  eposta adresi yok ise aşağıdaki iletişim kanallarından birimimize ulaşarak temin edebilir.

Öğrenciler @ogr.akdeniz.edu.tr eposta adresini ve şifresini kullanarak eduroam kablosuz ağına bağlanabilirler.  @ogr.akdeniz.edu.tr eposta hesabı yok ise ;

 • http://ekampus.akdeniz.edu.tr/hesap/sifre.aspx adresinden Öğrenci numaranızı ve doğrulama kodunu girerek Doğrula butonunu tıklayınız.
 • Öğrenci Bilgi Sisteminde kayıtlı eposta adresiniz ve kayıtlı cep numaranız girmeniz istenecektir. Ardından eposta adresinize gönderilen Onay Kodu istenecektir. Bu aşamalar doğru bir şekilde geçilirse kullanmak istediğiniz Eduroam Şifrenizi belirlemeniz istenecektir.
 • Eduroam hesabınız    :  ogrencinumaraniz@ogr.akdeniz.edu.tr  dir.
 • Eduroam Şifreniz    :  kendi belirlediğiniz şifrenizi yazınız (Türkçe karakter kullanmadan en az 8 karakter olmalıdır. 12345678 vs kabul edilmemekterdir.)
 • Mevcut şifrenizi değiştirmek için yukardaki işlemlerin aynısı yapılması gerekmektedir.
 • Yeni başvurularda Eduroam kullanıcınız hemen aktif olacaktır. Office365,Microsoft Azure ve Imagine servislerini kullanmanız için kullanıcınız 1 gün içinde onaylanacaktır.
 • Eduroam kullanıcınız var ise ve mevcut şifrenizi yukardaki linke girerek değiştirirseniz eduroam, Office365, Microsoft Azure ve Imagine sistemlerinde şifre değişkliği anında gerçekleşmiş olur.
 • Windows Bilgisayarlar için SecureW2 programını edinmeniz gerekmektedir. Bunun için 2. adıma geçebilirsiniz. Mobil, tablet cihazlarınız veya diğer işletim sistemli bilgisayarınız için doğrudan 3. adımdaki Eduroam ayarlarına geçebilirsiniz.

 

2-   SECUREW2 PROGRAM İNDİRME :

Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayardan eduroam ağına bağlanmak istiyorsanız Securew2 programına ihtiyaç duyulmaktadır. (diğer işletim sistemleri ile mobil ve tablet cihazlarda securew2 programına ihtiyaç yoktur.)

Securew2 programını edinmek için :

 • eduyardim@akdeniz.edu.tr eposta adresine boş bir eposta gönderdiğinizde SecureW2 programı indirme linki otomatik olarak eposta adresine gönderilmektedir. (gelen linke sadece kampüs içinden erişilmektedir. Herhangi bir bilgisayardan indirilerek flash bellek vs vasıtasıyla kendi bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz.)
 • Ayrıca Öğrenciler http://eduroam.akdeniz.edu.tr sayfasındaki İletişim bölümündeki formu doldurarak destek alabilirler.
 • Bu destek formuna verdiğiniz eposta adresine SecureW2 programı tarafımızdan da gönderilebilir.

Bilgi ve Destek için :
0242 227 44 00 / 1420

3-   EDUROAM AYARLARI

Windows 8, 8.1, 10 İşletim Sistemi Yüklü Bilgisayarlar İçin
Windows Vista ve Windows 7 İşletim Sistemi Yüklü Bilgisayarlar İçin
Windows XP işletim Sistemi Yüklü Bilgisayarlar İçin 
  Android işletim Sistemi  İçin 
IPHONE/IPAD İşletim Sistemi (IOS) İçin 
Mac OS X İşletim Sistemi İçin   
Genel Linux İşletim Sistemi İçin 
Ubuntu Linux İşletim Sistemi İçin   

 

 

Eklenme tarihi : 2021-04-20 14:34:17
Son güncelleme : 2021-04-20 14:53:09