Atatürk Resmi
Kütüphane
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
MENU
Yardımcı Teknolojiler Ofisi Ortak Platformu

Yardımcı Teknolojiler Ofisi

Değerli Akdeniz Üniversitesi Mensupları,

Akdeniz Üniversitesi Merkez Kütüphane Görme Engelliler Birimi, SKS Dairesi Başkanlığı engelli destek birimi ve Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğü Engelsiz Koordinasyon Merkezi işbirliğiyle, Görme engelli Kütüphaneleri Ortak Platformu oluşturulmuştur.

Bu kapsamda;
1.Üniversitemizde görme engelliler için üretilen 15.000 elektronik kaynak Kastamonu Üniversitesi sunucularına aktarılmıştır.
2.Üniversitemiz işbirliğiyle ortak veritabanı programı geliştirilmiştir. Geliştirilen veritabanı yazılımı http://gekop.kastamonu.edu.tr web adresinde hizmete girmiştir.
3.Akdeniz Üniversitesi Korkuteli Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar programcılığı öğrencisi Songül ŞAHİN işbirliğiyle masaüstü kütüphane veritabanı yazılımı görme engelliler için geliştirilmiş ve dünyaca ünlü ekran okuma yazılımı jaws programı için uyumlaştırma programı görme engelliler biriminde geliştirilmiştir.
4.Apple cihazları için elektronik kütüphanemiz FTP üzerinden şifreli sistemle görme engelli bireylerin hizmetine sunulmuştur.
5.http://gesek.akdeniz.edu.tr web adresimiz içeriği genişletilmiş ve içerik olarak dokunmatik çözümlerin görme engellilerin nasıl kullanabileceğine ilişkin bilgiler eklenmiştir.
6.iPad bilgisayar eğitimi görme engelli bireyler için verilmeye başlamıştır.
7.Microsoft Windows 8 ve ekran okuyucu eğitimi uzaktan eğitim sisteminde verilmeye başlanmış ve talebe göre devam edilmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi için:
Sarper ARIKAN
Akdeniz Üniversitesi
Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı
Yardımcı Teknolojiler Ofisi Birim Salonu Sorumlusu
sarperarikan@akdeniz.edu.tr
0 (242) 310 17 12

Eklenme tarihi : 2021-04-26 14:23:22
Son güncelleme : 2021-04-26 14:23:22